وقتی صحبت از بهترین هنرستان تهران می شود بی شک منظور یک تفاوت ساده نیست بلکه صحبت از تفاوت در نگرش ، نوع آموزش و... می باشد. در مقاله قبلی به بررسی اینکه یک هنرستان تهران باید دارای چه ویژگی هایی باشد پرداختیم اما در این مقاله می خواهیم ویژگی بهترین هنرستان را بیان کنیم.
بهترین هنرستان چه برتری هایی نسبت به سایر هنرستان های تهران دارد؟

1.نگرش کادر هنرستان :
یک هنرستان دارای مدیر، معاونین و چندین مربی و... می باشد. دانش آموزان به طور معمول 5 روز از هر هفته را با آن ها می گذرانند پس رفتار و نگرش کادر مدرسه تاثیر مستقیم بر آن ها دارد. مربیان باید در تمامی ساعات رفتار متعادل و مناسب را داشته باشند. بهترین هنرستان تهران هنرستانی  است که مربیانش از لحاظ نگرشی بسیار مثبت بوده و هیچ گونه جو نامناسب روحی برا دانش آموزان نسازند.

2. اهمییت به تمامی فعالیت ها :
شاید والدین خاطراتی از دوران مدرسه را بخاطر داشته باشند که بارها برایشان پیش آمده بود، به جای زنگ ورزش کلاس تقویتی ریاضی را بگذرانند و یا کلاس علوم تا آخر زنگ تفریح ادامه پیدا کرده باشد. سال ها از آن دوران می گذرد و شاید الان که به این موضوع فکر میکنیم زیاد برایمان مهم نباشد اما با گرفتن زنگ ورزش از طریق زنگ ریاضی چند اتفاق بزرگ رخ داده است. با انجام این کار کودک در مرحله اول زنگ تفریح خود را از دست داده و ذهنش برای کلاس بعدی خسته است و در مرحله بعدی این فرد زمانبندی را نمی آموزد که در یک زمان خاص یک کار را به اتمام برساند و در آخر نیز به طور ناخوداگاه به او این حس را انتقال داده شده که ورزش خیلی مهم نمی باشد. بهترین هنرستان تهران باید به دروس مهارتی و ورزش به یک اندازه اهمییت بدهد زیرا تمامی دانش آموزان یک کلاس قرار نیست در آینده هنرمند باشند و بسیاری از این افراد ممکن است در رشته ای مانند ورزش موفق باشند، پس هر درسی مهم می باشد.

3. جلسات مشاوره ای با اولیا و دانش آموزان:
بهترین هنرستان تهران هنرستانی  است که علاوه بر آموزش به مسائل روحی و روانی دانش آموزان نیز توجه کند. یعنی باید چندین مشاور در مدرسه حضور داشته باشند و به صورت مداوم با دانش آموزان و والدین در ارتباط باشند. وظیفه بسیار مهم یک مشاور این است که علاوه بر تشخیص مسائل روحی روانی دانش آموزان در صورت بروز مسائل جدی باید با خانواده وی در میان گذاشته و برای حل این مشکل تلاش کنند.

4. به روز بودن مطالب آموزشی :
در مقاله هنرستان تهران در مورد به روز بودن مطالب آموزشی صحبت کردیم اما چند نکته مهم در این زمینه وجود دارد که در اینجا به بیان آن ها می پردازیم.
بهترین هنرستان تهران باید مربیانش را موظف کند تا در کلاس هایی برای بالا بردن مهارت های آموزشی خود شرکت کنند و جلساتی باحضور تمامی مربیان در طول ماه برگذار کنند تا به بررسی نکات ضعف و قوت آموزش هر کدام از مربی ها بپردازند تا در آخر بتوانند از بهترین روش های آموزشی در هنرستان استفاده کنند. بازخوردهای آموزشی از سوی دانش آموزان باید مورد بازبینی قرار گیرد تا برای دانش آموزان مسئله آموزشی ایجاد نشود.
اگر یک هنرستان تهران در پی بهترین هنرستان تهران بودن است باید شیوه سنتی آموزش را کنار بگذارد و با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های آموزشی سازگارتر با تکنولوژی را در پیش بگیرد زیرا مردم تهران بسیار به روز بوده و انتظار دارند آموزشات به روزی به فرزندانشان داده شود.

علاوه بر نکات بیان شده در بالا، بهترین هنرستان تهران باید از کیفت مکانی بالایی برخوردار باشد یعنی ساختمان هنرستان باید زیبا و ایمن باشد، کلاس های درس باید رنگی شاد داشته و تمیز باشند.

 

و در آخر اینکه تهران دارای هنرستان های زیادی می باشد و هر کدام از این هنرستان ها در مکان های مختلفی قرار دارند و بهترین نکته این است که امکاناتشان را با منطقه ای که در آن قرار دارند بسنجند به طور مثال شرایط هنرستان تهران با هنرستان هایی که در سایر مناطق تهران قرار دارند متفاوت می باشد و خانواده ها از این هنرستان ها انتظار بیشتری دارند. ما در مقالات بعدی به بررسی بهترین هنرستان تهران می پردازیم تا بتوانیم اطلاعاتی در مورد نکات قوت بهترین هنرستان تهران را در خدمت والدین عزیز قرار دهیم.