Top
معرفی رشته
 
معرفی رشته حسابداری

می توان گفت که حسابداری به نوعی یک سیستم جمع آوری اطلاعات، ثبت، طبقه بندی، خلاصه کردن داده ها و ارائه ی گزارش های مالی است که در اشکال متفاوت انجام می شود. حسابداری در مشاغل مختلفی همچون سازمان های دولتی، موسسات و نهاد ها کاربرد دارد. همچنین، حسابداری حتی برای تجزیه و تحلیل و دسته بندی اطلاعات اقتصادی افراد کاربرد دارد و به افراد کمک شایانی می کند.
حسابداری می تواند نقش مهمی در تقسیم بندی و توزیع منابع مالی داشته باشد. همچنین ماهیت اقتصادی حسابداری در عین خصلت های آماری روش های آن سبب شده تا سر و کار حسابداری با پول باشد. علاوه بر این حسابداری بایستی با امانت داری و رازداری همراه باشد. امانت داردی و رازداری یکی از ویژگی های مهم یک حسابدار است و یک حسابدار باید انسان امینی باشد. رشته حسابداری هنرستان یکی از شاخه های فنی و حرفه ای است. شما می توانید تحصیل در این رشته را تا مقاطع بالاتر ادامه دهید.
 
دروس تخصصی  رشته حسابداری هنرستان
 رشته حسابداری هنرستان مانند سایر رشته ها دارای دروس تخصصی و عمومی است. دروس تخصصی رشته حسابداری عبارتند از:
حسابداری حقوق و دستمزد
دانش فنی پایه
حسابداری بهای تمام شده و مالیاتی
حسابداری اموال و انبار
حسابداری وجوه نقد و تحریر دفاتر قانونی
حسابداری خرید و فروش
ارتباط موثر
دانش فنی تخصصی
حسابداری تهیه و تنظیم صورت های مالی
آینده شغلی رشته حسابداری
حسابداری رشته ای پرطرفدار است. تقریبا تمامی شرکت ها و ارگان ها نیاز به حسابدار دارند تا بتوانند امور مالی خود را ثبت و طبقه بندی نمایند. حتی بانک ها هم رشته حسابداری را جز اولین های داوطلبان  استخدامی خود قرار می دهند و از این این افراد نیرو می گیرند. به جرات می توان گفت که حتی فارغ التحصیلان رشته حسابداری هنرستان نیز می توانند وارد بازار کار شده و در کنار کار ادامه تحصیل نیز دهند. از جمله کار هایی که فارغ التحصیلان رشته حسابداری هنرستان می توانند انجام دهند، عبارتند از:
امور مربوط به صورت حساب بانکی
خرید و فروش کالا
تنظیم کاردکس کالا
تهیه و تنظیم فهرست کارکرد پرسنل
حقوق و دستمزد
بیمه و مالیات حقوق
افرادی که در رشته حسابداری هنرستان فارغ التحصیل می شوند می توانند در زیر شاخه های مختلف مشغول کار شده و برای خود در آمد مناسبی داشته باشند. از جمله شاخه هایی که فارغ التحصیلان رشته حسابداری می توانند در آن مشغول به کار شوند، عبارتند از:
حسابدار: ابتدا افراد باید به عنوان کمک حسابدار مشغول کار شوند. افراد بعد از آن که چند سال به عنوان کمک حسابدار مشغول به کار بوده اند، می توانند به عنوان حسابدار یک شرکت فعالیت کنند. بازار کار این رشته بسیار خوب و تضمین شده است.
کمک حسابدار: افرادی که تازه از این رشته فارغ التحصیل شده اند می توانند به عنوان کمک حسابدار وارد بازار کار شوند. حقوق کمک حسابدار مناسب و خوب است.
حسابرسی: حسابرسی که به دو شاخه حسابرسی داخلی و حسابرسی خارجی تقسیم می شود.  وظیفه حسابرس، رسیدگی به حساب ها می باشد. یک حسابرس باید صحت و کارایی یک گزارش مالی یا سند مالی را ارزیابی کند و در صورت وجود مقایرت به مدیریت اطلاع دهد.
کمک حسابرس: معمولا فارغ التحصیلانی که سابقه کاری ندارند می توانند به عنوان کمک حسابرس مشغول به کار شوند. پس از آن که کمی کار را یاد گرفته و پیشرفت کردند و سابقه کاری داشتند، می توانند در سایر شغل های مربوطه مشغول به کار شوند.
حسابدار بانک ها: حسابدار بانک ها می توانند حسابداری موسسات مالی و بانک ها را به عهده بگیرند و مشغول به کار شوند.
حسابداری دولتی: حسابداری دولتی نیز می تواند حسابداری موسسات دولتی را به عهده گرفته و مشغول کار شود.
حسابداری مالی: افرادی که قدرت تحلیل بالایی دارند می توانند در این زمینه فعالیت کنند. به عنوان مثال ریسک سرمایه گذاری در قسمت های مختلف را بررسی کرده و پیشنهاد سرمایه گذاری در قسمت های مختلف را بدهند.
حسابداری مالیاتی: حسابداری برای شرکت های دارایی
حسابداری بیمه: حسابداری شرکت های بیمه
حسابداری صنعتی: حسابداری کارخانه ها
سر ممیز مالیاتی: نظارت بر رعایت قوانین مالیاتی
مدیر مالی: مدیریت منابع و مصارف ارگان ها و شرکت ها
معاون مالی: معاونت منابع و مصارف
چنانچه در خصوص موضوع معرفی رشته حسابداری هنرستان سوالاتی داشتید می توانید با مدرسه در ارتباط باشید.