معرفی دانشگاه هایی که یک دانش آموز هنرستانی می تواند در آنها تحصیل کند:

در تصویر زیر چارت دانشگاه هایی که دانش آموزان هنرستانی می توانند در آنها تحصیل کنند را ملاحظه می کنید :

ابتدا با چند تعریف و اصطلاحی که در جامعه رایج هست آشنا شویم :

دانشگاه دولتی یا سراسری : واژه ی دولتی یا سراسری به معنی رایگان بودن دانشگاه نیست بلکه در اصطلاح به دانشگاه هایی گفته می شود که زیر نظر وزارت علوم هستند. به کلیه ی دانشگاه های زیر مجموعه ی وزارت علوم از جمله دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه های غیرانتفاعی و آموزشکده های فنی و حرفه ای ، دولتی یا سراسری گفته می شود. در دانشگاه هایی که زیر نظر وزارت علوم هستند و اصطلاحا دولتی یا سراسری خوانده می شوند تنها در دوره ی تحصیلی روزانه از دانشجو شهریه ای گرفته نمی شود .

دانشگاه فنی و حرفه ای : دانشگاهی است که با هدف توسعه و ترویج مهارت ها و کارآفرینی آموزشکده ها و دانشکده های فنی و حرفه ای رو مدیریت میکند.،که زیر نظر وزارت علوم است.

دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی و غیر دولتی : مراکزی هستند که کلا به صورت خصوصی مدیریت می شوند و معمولا سهام دار و هیئت مدیره دارند و با رعایت قوانین و مقررات وزارت علوم دانشجو می پذیرند. هر دانشجو برای هر ترم تحصیل در این دانشگاه ها باید هزینه ای حدود ۶۰۰ هزار تومان را پرداخت کند.

دانشگاه جامع علمی کاربردی : هدف این دانشگاه آموزش کاربردی و مهارتی علوم است این دانشگاه ها طبق قوانین وزارت علوم و زیر نظر یک سازمان یا ارگان خاص فعالیت می کنند. هر دانشجو برای هر ترم تحصیل در این دانشگاه ها در مقطع فوق دیپلم (کاردانی) باید هزینه ای حدود ۵۰۰ هزار تومان را پرداخت کند.

دوره روزانه و دوره شبانه آموزشکده های فنی و حرفه ای: دوره تحصیلی روزانه شبانه از لحاظ قوانین آموزشی و ساعات برگزاری کلاس کاملا مثل هم هستند و هیچ تفاوتی ندارند و تنها تفاوت آنها در میزان شهریه ایست که دانشجویان شبانه باید پرداخت کنند ، تحصیل در دوره روزانه کاملا رایگان است ولی دانشجو در دوره شبانه برای هر ترم باید بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان را بابت شهریه پرداخت کند.

دانشگاه آزاد : دانشگاه آزاد دارای تعداد زیادی مرکز و واحد دانشگاهی در سراسر کشور است هر دانشجو برای هر ترم تحصیل در این دانشگاه ها در مقطع فوق دیپلم (کاردانی) باید هزینه ای حدود ۸۰۰ یا ۹۰۰ هزار تومان را با توجه به رشته ی خود پرداخت کند.

طول مدت دوره ی فوق دیپلم (کاردانی) : تعداد واحد های تحصیلی در دوره کاردانی حدودا ۸۰ واحد است ، که دانشجو در صورتیکه با موفقیت دروس هر ترم را بگذراند یا اصطلاحا پاس کند می تواند دوره فوق دیپلم را در ۴ ترم (مدت ۲ سال) به پایان برساند . اما اگر در درسی نمره ی قبولی نیاورد یا در ترمی مشروط شود ممکن است این دوره را در ۵ یا ۶ ترم به اتمام برساند.

تفاوت کاردانی پیوسته با کاردانی ناپیوسته : کاردانی پیوسته به مقطعی گفته می شود که دانش آموزان هنرستانی پس از گذراندن آن فوق دیپلم دریافت می کنند و کاردانی ناپیوسته به مقطعی گفته می شود که دانش آموزان غیر هنرستانی (ریاضی ، تجربی و انسانی) پس از گذراندن آن فوق دیپلم دریافت می کنند. تمام فارغ التحصیلان کاردانی پیوسته و کاردانی ناپیوسته برای ورود به مقطع لیسانس(کارشناسی) با یکدیگر یکپارچه شده و با هم کنکور می دهند.، به طور خلاصه فوق دیپلم هایی که هنرستانی بودند و فوق دیپلم هایی که ریاضی ، تجربی و انسانی بودند در مقطع کاردانی به کارشناسی با هم رقابت می کنند.

آقا یا خانم بودن دانشجویان در دانشگاه ها :

آموزشکده های و دانشکده های فنی و حرفه ای : در این دانشگاه ها آقا و خانم کاملا جدا هستند به طور مثال آموزشکده شمسی پور تهران فقط آقا پذیرش می کند وآموزشکده ولیعصر تهران فقط خانم پذیرش می کند.

دانشگاه های غیرانتفاعی : محیط تحصیلی و کلاس آقا و خانم مشترک است و کلاس ها به صورت مختلط برگزار می شود.

دانشگاه علمی کاربردی : محیط تحصیلی و کلاس آقا و خانم مشترک است و کلاس ها به صورت مختلط برگزار می شود.

دانشگاه آزاد : در دانشگاه آزاد در بعضی واحد ها به صورت مختلط و در بعضی از واحد ها جداگانه خانم ها و آقایان را پذیرش می کنند.